Happenig 2012

Happening - "Wiedza jest naszą szansą".

Stowarzyszenie Amazonek w Krośnie zorganizowało w piątek, 19 października, Marsz Różowej Wstążki. Uczestniczyły w nim nie tylko Amazonki zrzeszone w podkarpackich klubach, ale także delegacja ze Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie, zaproszeni Radni oraz pracownicy Urzędu Miasta, znajomi, rodziny i przyjaciele. Licznie towarzyszyła nam młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 i Nr 5 ze swoimi opiekunami. Uczestnicy marszu wyposażeni w różowe baloniki i transparenty wyruszyli spod Starostwa Powiatowego w Krośnie (siedziby Amazonek), a następnie przeszli ulicami: Bieszczadzką, Lwowską, Staszica, Ordynacką, aż do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej (przy ul. Kazimierza Wielkiego).

 

– To wydarzenie ma przypominać kobietom, jak ważne są badania profilaktyczne, i że z rakiem można wygrać – mówią organizatorzy marszu.

- Jak się okazuje, niechętnie rozmawiamy o chorobach nowotworowych. To jest wciąż temat tabu. Nawet w najbliższej rodzinie trudno ten temat poruszać – mówi Teresa Mnich, przewodnicząca Stowarzyszenia Amazonek w Krośnie. – Ważne jest, aby możliwie jak najwięcej wiedzieć o chorobie, a wtedy łatwiej jest ją zwalczyć. Dlatego tego typu marsze kończą się spotkaniem z lekarzami i wykładami w auli PWSZ. W piątek były omawiane najnowocześniejsze metody leczenia raka piersi i raka szyjki macicy – zaznaczyła. W tym roku referaty wygłosili: dr n. biol. Beata Niewęgłowska-Guzik z N.Z.O.S. Centrum Diagnostyki Zakład Patomorfologii w Krośnie – „Nowości w profilaktyce raka szyjki macicy”, oraz lek. med. Damian Kazalski z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie – „Współczesne metody leczenia oszczędzającego w raku piersi.”

- Dziś rak to nie wyrok śmierci – mówiła nam jedna z uczestniczek marszu. – A październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Marsz Różowej Wstążki ma uświadomić kobietom, że warto badać piersi, gdyż wcześnie wykryta choroba znacznie zwiększa szanse na jej wyleczenie – dodała inna kobieta.

Marsz przebiegał pod patronatem Prezydenta Miasta Krosna. Patronat medialny sprawowało Radio Rzeszów i Telewizja Obiektyw, a pochód zabezpieczała Straż Miejska i Policja oraz wolontariusze ze Służby Maltańskiej.

Krótką relację z happeningu można obejrzeć na stronie TV OBIEKTYW:

http://www.tvobiektyw.pl/43,855-2012-10-26.html

 

 

Więcej zdjęć w galerii.

Dodatkowe informacje