Happening 2011

 21 października 2011r., po raz trzeci, ulicami miasta Krosna przeszedł MARSZ NADZIEI zorganizowany przez nasze stowarzyszenie.

Pod hasłem „Daj sobie szansę” przez miasto maszerowały, przede wszystkim, kobiety chore na raka piersi z Krosna, Stalowej Woli, Rzeszowa, Mielca, Tarnobrzega – zrzeszone w Podkarpackiej Unii Kobiet po Mastektomii, ale także ich rodziny, przyjaciele, chorzy na raka krtani, przedstawiciele władz miasta: z-ca prezydenta B. Baran , wicestarosta A Guziki, lekarz dr Ł. Wojtyczek - kier. Oddziału Rehabilitacji Szpitala Wojewódzkiego w Krośnie, p. K. Dynowska - Korab przedstawiciel firmy farmaceutycznej Vipharm, uczniowie z ZSP nr 5 w Turaszówce. Marsz miał uświadomić wszystkim, że choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek, wykształcenie czy miejsce zamieszkania. Wiele kobiet wygrywa walkę z rakiem – warunkiem jest jego wczesne wykrycie.
Różowe baloniki niesione całą drogę zostały wypuszczone w niebo z życzeniami „radości życia dla wszystkich kobiet zmagających się z chorobą nowotworową” i ku pamięci tych, które tę walkę przegrały.
W auli budynki PWSZ w Krośnie odbyły się dwa wykłady zaproszonych gości.
Dr n. med. Paweł Guzik wygłosił krótki referat na temat „Diagnostyki i leczenia raka piersi”. Zwrócił uwagę na samokontrolę piersi jaką powinny przeprowadzać kobiety. Z wszelkimi, nawet najmniejszymi wątpliwościami, należy zwracać się do lekarza, aby wykluczyć chorobę. Wiele kobiet twierdzi „Nie będę się badać – bo mi jeszcze coś wykryją”. Panie biorące udział w Happeningu są radosnym przykładem, że przez badania, diagnozę, leczenie można przejść, mając wsparcie w rodzinie, lekarzach, przyjaciołach, koleżankach - które TO już przeszły. DAJMY SOBIE SZANSĘ!!
Pani dr hab. n. med. Bożennna Karczmarek - Borowska specjalista onkolog radioterapeuta, konsultant wojewódzki ds. onkologii klinicznej zapoznała zgromadzonych z „Rehabilitacją kobiet po mastektomii”.
„Zadaniem medycyny nie jest uzdrawianie, ale leczenie, tak dalece, jak to jest tylko możliwe.”
/Arystoteles/
Każda kobieta po operacji piersi musi przechodzić ciągłą rehabilitację, aby uniknąć różnych skutków ubocznych np.
zaburzeń ruchomości barku
osłabienia siły mięśni ramienia
Obrzęków chłonnych
Zaburzeń czynności płuc
Unoszenia barku
Odstawania łopatek.
Już w pierwszej dobie po operacji należy, pod kontrolą rehabilitanta, wykonywać ćwiczenia usprawniające rękę i staw barkowy. Wszystkie pacjentki powinny nauczyć się automasażu i ćwiczeń, które będą mogły wykonywać w domu, aby nie dopuścić do obrzęku limfatycznego.
Bardzo ważną sprawą przy rehabilitacji kobiet jest właściwe dobranie i ciągłe noszenie protezy piersi w odpowiednim biustonoszu.
Wszyscy zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowały krośnieńskie Amazonki i uczennice ZSP nr 2 Krośnie. Wszyscy uczestnicy mogli wymieniać się poglądami, zadawać indywidualne pytania lekarzom. Radosnym rozmowom nie było końca.
Cały Happening odbył się dzięki olbrzymiej pracy zarządu i wolontariuszek Stowarzyszania Amazonek, pomocy ludzi dobrej woli, sponsorów. Dziękujemy za okazane nam dobro w czasie przemarszu Służbie Maltańskiej, Straży Miejskiej i Policji.
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

(Jan Paweł II)

http://www.tvobiektyw.pl/?p=917 - krótka relacja w telewizji OBIEKTYW.

Dodatkowe informacje